DALŠÍ 3 DROGY, KTERÉ VÁM NEUŠKODÍ, ALE POMOHOU

DALŠÍ 3 DROGY, KTERÉ VÁM NEUŠKODÍ, ALE POMOHOU

Dostupné na: http://www.svetuspesnych.cz/dalsi-3-drogy-ktere-vam-neuskodi-ale-pomohou/

Článek je majetkem magazínu Svět úspěšných, jakou autor  a redaktor s ním přímo spolupracuji. Text je zde umístěn s vědomím a souhlasem vedení magazínu.

Dnes a denně se řeší problémy ohledně drog – jejich užívání, jaké mají účinky, co s sebou přináší za následky… V poslední době se naštěstí začala hodně řešit prevence proti drogám na školách, která je jistě do určité míry prospěšná, avšak nezaměřuje se na to, co je podle mě hlavní problém – a tím je závislost.

Proč zrovna závislost? Protože vyřadí člověka z provozu, dokud nedostane svou “dávku”. Problém závislosti se však netýká pouze drog a řekl bych, že v dnešní době je závislost sama o sobě větším problémem než drogy, jelikož může vzniknout naprosto na čemkoli: na člověku, počítači, telefonu, hudbě, zvyku aj. Všechny druhy závislostí mají také své specifické projevy – zoufalé děti závislé na počítači jsou sice na videu zábavné, avšak skutečnost je alarmující a pro rodiče musí být život s nimi peklo.

Sami si řekněte, nebo si zkuste představit, byť jen jeden jediný večer bez internetu a elektroniky. Co byste dělali, jak byste se zabavili? Nevíte? Není to něčeho projev? Současná opatření a postoj k drogám jsou neefektivní, jelikož závislých neustále přibývá a to hlavně mladých.

Možná je to dáno tím, že již náš samotný pohled na závislost jako takovou je mylný: představte si, že nyní začnete po dobu třiceti dnů pravidelně užívat heroin. Je jasné, že třicátý první den bude vaše tělo tuto látku vyžadovat. Zajímavé však je, že kdybyste stejně dlouhou dobu tuto látku brali například v zákopu nebo v nemocnici (v lékařství se skutečně používá diamorfin, což je naprosto čistý heroin), máte téměř stoprocentní šanci, že po skončení této zátěžové situace látku potřebovat nebudete.

Tento poznatek vyplývá ze studií doktora Bruce Alexandera, ale také ze zkušenosti z každodenního života – v lékařství se užívá diamorfin, vojáci ve Vietnamu byli zásobeni heroinem a můžeme nalézt mnoho dalších případů dlouhodobého užívání návykových látek bez dalších následků. Nejdůležitější informací, která je patrná z výzkumů psychologa Bruce Alexandera, v případě zájmu jeho studie naleznete na internetu. Říká, že závislost je hlavně o pocitu.

Proto sdílím názor pana Alexandera, který tvrdí, že kriminalizace a potlačování drog není řešením drogového problému. Řešením je naučit se s drogami žít a využívat je ve svůj prospěch – teď však nemyslím tvrdé drogy, ale drogy podle jejich oficiální definice, kterou naleznete v předchozím článku o drogách. Lidé by měli mít více informací a “osahat si věc sami”. Právě proto vám Svět Úspěšných přináší sérii informativních článků na toto téma, protože místo neustálého nálepkování by se většina lidí měla zamyslet nad tím, jaké léky užívá, a jít ihned zkontrolovat jejich složení, jestli do sebe náhodou neládují více drog, než kdejací “feťáci”.

L – THEANIN

Tato aminokyselina, jak již sám název napovídá, je obsažena v čaji a to konkrétně v zeleném, který je pro svůj blahodárný vliv proslulý. L – Theanin je jednou z jeho aktivních látek, která navozuje stav relaxace. Přímo totiž ovlivňuje alfa vlny. Informace o vlnách, které náš mozek při různých činnostech vysílá, by vydaly na samostatný článek, avšak nám nyní stačí vědět, že alfa vlny “vysíláme” při výkonu. Celkový efekt tedy je, že se cítíme relaxovaní, zatímco náš mozek pracuje stejně efektivně, jako normálně. Zelený čaj má pozitivní vliv na bolesti hlavy, krku, astma, nespavost, stres a soustředění. Starý recept našich babiček, který je navíc podpořený studiemi, radí, že nemůžete nic zkazit, když hodinu až čtyřicet minut před začátkem učení, práce nebo nějakého mentálního výkonu požijeme zelený čaj.

ŽENŠEN PRAVÝ

Jedná se o další z adaptogenů, stručnou definici si můžete přečíst v předchozím díle. Ne nadarmo se této rostlině dříve říkalo Všehoj, a stále, stejně jako po tisíce let předtím, se užívá pro své pozitivní účinky na lidské tělo.

Blahodárně působí na oběhový a nervový systém a potíže s nimi spojené, stejně tak ale pomáhá proti stresu, bolesti a únavě, nespavosti, na potíže se soustředěním, učení a při zvýšeném výkonu. Rostlina se dá užívat mnoha způsoby – vyvařit v čaji, v potravě, poslední dobou se začaly pomalu, ale jistě rozmáhat ženšenové tabletky, u těch je ale vždy třeba dbát zvýšené opatrnosti složení, zda se jedná čistě o ženšen.

GINGKO BILOBA – JINAN DVOULALOČNÝ

Tato velmi známá rostlina je známá právě pro své blahodárné účinky, paradoxně však většina lidí neví, jaké to vlastně jsou. Gingko biloba pomáhá hlavně na chronické a dlouhotrvající potíže, také mezi její účinky patří lepší prokrvení a prokysličení mozku, který tím pádem dokáže lépe pracovat. Dlouhá léta se jí mylně připisovala schopnost zpomalit Alzheimerovu chorobu, tento předpoklad byl ale vyvrácen pozdějšími studiemi.

Dokázány jsou však pozitivní účinky na revma, proti závratím, migréně, pískání v uších, na prokrvení mozku a navíc se jedná o antioxidant. Opět se dá užívat mnoha způsoby, zde se jedná o dlouhodobé užívání a proto by si měl každý o nich něco zjistit a vybrat si ten svůj, který mu vyhovuje nejvíce. U tablet znovu doporučuji prozkoumat, z čeho se doplněk stravy, případně léky, skládají.

www.svetuspesnych.cz

www.svetuspesnych.cz/author/janpilat

 

 

Facebooktwittergoogle_plus

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Facebook IconTwitter IconSledujte na WattpaduSledujte na WattpaduSledujte na Wattpadu