Plánovat, nebo žít ze dne na den?

Plánovat, nebo žít ze dne na den?

Dostupné na: http://www.svetuspesnych.cz/planovat-nebo-zit-ze-dne-na-den/

Článek je majetkem magazínu Svět úspěšných, jakou autor  a redaktor s ním přímo spolupracuji. Text je zde umístěn s vědomím a souhlasem vedení magazínu.

Stanovte si cíle, vyrobte si dlouhodobé a krátkodobé plány, dejte si na všem záležet a plňte vaše plány a vize do posledního puntíku – jen tak budete úspěšní.

Skutečně?

Zdá se mi, že je v poslední době úspěch postaven spíše na vytváření plánů a přemýšlení o činnosti, v níž chcete uspět, než její samotné provádění. Proč by měly být do plánu zahrnuté i položky jako počet prodaných produktů nebo oslovených klientů, když to se skutečně plánuje velmi těžko?

Víme, co je to vlastně úspěch? Proč je to pro každého něco jiného? A proč jsou někteří lidé, například hudební hvězdy, tolik úspěšní bez jakéhokoli plánu a vystačili si jen s vizí, že jednou budou slavní a bohatí? Proč proti nim stojí zástupy dříčů, kteří plní do puntíku své vytyčené plány, dost často i cíle, ale úspěch či štěstí je obchází velikým obloukem?

Je to totiž chyták. Ačkoli se dokumentu, na nějž si napíšete své cíle a různé časové milníky, říká plán, nejedná se o plán v tak úplně klasickém smyslu. Naplánovat můžete výlet, program schůze nebo kroky, které vaše společnost podnikne. Nemůžete ale přesně naplánovat, v jaký moment svého života se stanete miliardářem. Proč? Jednoduše nevíte, co skrývá budoucnost a co všechno se stane.

Proč plánovat?

Plán slouží pro motivaci a udržení se v pohybu.

Zkuste se vcítit do situace začínajícího podnikatele, který nemá nic kromě svého plánu – nebyl to náhodou i váš případ? Ve skutečnosti mu nezbývá než věřit, že své cíle v daný čas naplní, ale jistotu nemá. Má však mnohem více – má plán. Ten mu vždy ochotně připomene, že je potřeba něco dělat, aby bylo lépe.

Ví, nebo si přinejmenším může zjistit, jak se má zachovat a co je třeba udělat. Může přesně hodnotit své pokroky či stagnaci. Pravidelným plánováním se také člověk neustále drží v pracovním režimu a své projekty je nucen týden co týden, měsíc co měsíc přehodnocovat a upravovat.

Související článek: 10 zaručených rad, jak úspěšněji a efektivněji plánovat

Proč neplánovat?

Kousek papíru dokáže motivovat, přimět k akci, jednoduše vlije novou krev do žil po tom, co se člověk vrátí ubitý domů z práce nebo ze školy. To ale vybízí k otázce, potřebujeme jej? Je neoddiskutovatelné, že některé věci je lepší si naplánovat. U obchodních strategií to třeba ani jinak dost dobře nejde, na druhou stranu jsou věci, u kterých plán, kterého bychom se mohli držet, sestrojit nejde.

Plán může být sám o sobě často dost zničující, pokud se ho nedovedeme držet. Může vést až k tomu, že se snažíte vyplnit každou minutu vašich dnů, a tak ztrácíte zdravou nevázanost a radost ze života. Přetěžovat se nadměrným plánováním rozhodně není ku prospěchu. Na druhé straně je pravdou, že pokud se člověk naučí žít, jak se říká „ze dne na den“, a přitom se neustále posouvá, tak tím podle mě dosáhl stavu jakési harmonie, kdy jednak pracuje a jednak se raduje z maličkostí.

Ale stejně jako všude i zde platí, že nic není jednoznačné a každému vyhovuje něco jiného. Veškeré východní a starověké filosofie zastávají spíše teorii nenuceného žití, dnešní uspěchaný svět si však často žádá kladení velikého důrazu na výkon a úspěch. Proto volte sami podle toho, co se vám osvědčilo více a činilo vás šťastnějšími. A pokud si nejste jisti, zkuste si obojí!

www.svetuspesnych.cz

www.svetuspesnych.cz/author/janpilat

Facebooktwittergoogle_plus

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Facebook IconTwitter IconSledujte na WattpaduSledujte na WattpaduSledujte na Wattpadu