Důvěra jako investice do budoucnosti. Proč?
DŮVĚRA JAKO INVESTICE DO BUDOUCNOSTI. PROČ?
Dostupné na: http://www.svetuspesnych.cz/duvera-je-jako-investice-budoucnosti-proc/
Článek je majetkem magazínu Svět úspěšných, jakou autor a redaktor s ním přímo spolupracuji. Text je zde umístěn s vědomím a souhlasem vedení magazínu.
—
Už dlouhou dobu se mi zdá, jako by měl dnešní svět byznysu a svět obecně jednu velikou vadu – nedostatek důvěry.
Lidé si prostě málo věří a to je škoda. Samozřejmě, je to dáno mnoha faktory. Vinu nebo příčinu můžeme hledat v naší době, okolí, situaci anebo podmínkách.
Pravdou ale je, že za to můžeme my všichni, protože je to náš svět a naše vztahy. To my jej tvoříme. Vzpomeňte si nyní na vaše známé, kterým důvěřujete a víte, že i oni vám, a můžete si být vzájemnou loajalitou jisti. Je jich více nebo méně než těch, kterým nevěříte?
V tomto případě se asi hodí použít úsloví „na blbou otázku blbá odpověď“, nebo spíše na „blbou otázku smutná odpověď“? Nebylo by krásné mít kolem sebe jen důvěryhodné lidi? Uvěřili byste mi, kdybych vám řekl, že je to alespoň do určité míry možné?
Chcete kolem sebe mít spolehlivé, loajální a důvěryhodné společníky? Musíte začít u sebe.
Zameťme si před vlastním prahem
Ne nadarmo se říká, že kdo se nechá obelhat jednou, je chudák, a kdo dvakrát, je hlupák. Samozřejmě že v praxi to funguje trochu jinak, ale neoddiskutovatelná pravda je, že pokud někdo vyžaduje důvěru ostatních, musí jí být sám hoden, jinak je jen nefunkčním článkem řetězu.
Důvěřuj, ale prověřuj
Smutným faktem je, že prostě nemůžete věřit všem na potkání a je třeba si každého, jak se říká, „oťukat“. Začít s důvěrou u sebe je věc první, avšak jen hlupák se bezhlavě někomu cizímu s čímkoliv svěří. Ačkoli můžete být někdy příjemně překvapení, většinou se spíše spálíte. Ne protože by daný muž či žena museli nutně být zlí, ale jednoduše k vám nemají žádný vztah a jak se říká: z cizího krev neteče. Pomalu budujte síť lidí kolem sebe, kterým věřit můžete a oni sobě navzájem také. Kvalitní networking je nejlepší investice pro vás i vaši firmu.
To je častokrát více než zázemí ve společnosti nebo zisk, děláte tím zároveň totiž jednu z nejsobečtějších věcí – myslíte sami na sebe.
Související článek: 7 doporučení pro budování networkingu
Důvěra jako investice do budoucnosti
Myslíte totiž na svou budoucnost. Kdo má kolem sebe seriózní společnost, má vše. Ve své podstatě jsou kontakty cennější než peníze. Dnes si sice již můžete koupit snad všechno, dokonce i lásku, ale zaplacený úspěch nikdy nebude takový jako ten, který vybudujete na základně tvořené kvalitním týmem. Člověk bez lidí kolem sebe se jednoduše nemá na koho obrátit. Pokud se navíc nikdy nevyskytne nějaké pošramocení důvěry z vaší strany, potencionální klienti i spolupracovníci, dokonce všichni okolo vás, si toho jistě všimnou a nikdo nebude váhat se na vás obrátit.
Otevřené dveře
Člověka předchází snad jen jeho pověst. S budováním kvalitních pracovních i soukromých vztahů založených na důvěře nejen že děláte to nejlepší pro svou budoucnost, ale zajišťujete si tak i tu nejlepší vizitku, kterou můžete mít. Řekli jste snad někdy něco špatného o vašem známém či spolupracovníkovi, kterému věříte?
Děláte tím pevné základy pro svůj byznys
Kdo má kolem sebe síť lidí, má vše. Ve své podstatě se stáváte víceméně soběstačnými, jelikož vždy víte, na koho se v dané chvíli obrátit. Krásné je, že pokud s někým vytvoříte hodnotu nebo poctivý zisk, stálo vás to hodně práce, ten člověk, lidé, vás potom nenechají na holičkách, pokud nedojde k velkému zvratu ve vztahu.
Exemplární příklad pošramocení důvěryhodnosti nedávno proběhl médii, kdy se od podnikatele a miliardáře kvůli jistým nesrovnalostem s nemovitostmi začali odklánět investoři. A to se s ním podíleli na úplně jiných projektech.
Děláte svět lepším místem
Zní to směšně a pateticky, ale je to pravda. Myslím, že všichni často vidíme doslova hrůzy, které se odehrávají mezi jednotlivými lidmi a děláme si podle toho obrázek na svět. Avšak i my se podílíme na budování tohoto světa. Nemůžeme dělat nic víc než:
„Jednej jen podle té maximy (zásady), od níž můžeš zároveň chtít, aby se stala obecným zákonem.“
Immanuel Kant
—
www.svetuspesnych.cz
www.svetuspesnych.cz/author/janpilat