JAK VE ZDRAVÍ PŘEŽÍT TENTO SVĚT? ČÁST 1.
JAK VE ZDRAVÍ PŘEŽÍT TENTO SVĚT? ČÁST 1.
Dostupné na: http://www.svetuspesnych.cz/jak-ve-zdravi-prezit-tento-svet-cast-1/
Článek je majetkem magazínu Svět úspěšných, jakou autor a redaktor s ním přímo spolupracuji. Text je zde umístěn s vědomím a souhlasem vedení magazínu.
—
Moderní doba s sebou přináší mnohé a nemusí to být pouze úžasné vynálezy a věci, může se jednat také například o nové či modernější způsoby myšlení. Máme možnosti a vymoženosti s takovými funkcemi, že se o nich generacím před námi ani nesnilo a pohodlí takové, že si jej nikdo ani nedokázal představit.
Ruku v ruce se změnou doby jde vždy i změna nároků na jedince a to, jak společnost jedince vnímá a naopak. Přiznejme si, že nežijeme v dokonalém světě, nikdo z nás není dokonalý a s našimi nedostatky nebo nedostatky našeho okolí se každý vyrovnává po svém.
K napsání tohoto článku mě inspiroval jeden můj spolužák. Říkají o něm, že má mnoho “dys” poruch jako dyslexii, dyspraxii a já nevím, co všechno ještě. Někdo jej dokonce nazývá autistou, avšak vždy jen za jeho zády. Je zajímavé, že tento člověk, který je podle většiny ostatních zvláštní, jiný, či dokonce divný, zvládá i přes své hendikepy svůj život mnohem, mnohem lépe než děti, které jsou nazývány zdravými.
Souvísející článek: Handicap jako impuls? Brankář Linus Söderström o tom ví své
Tento velmi zajímavý člověk, který si nepřál být jmenován, mi ihned po tom, co jsem mu na toto téma položil otázku, řekl několik rad, jež neustále praktikuje a které mu umožňují se posouvat dále jak osobnostně, tak i v životě.
Ale už k věci… Co mi, potažmo vám, poradil?
“Musíš si uspořádat svůj svět.”
To se lehko řekne, ale kdo to zkusil, ví, že je to proces na roky a roky práce. Avšak lepší začít pozdě než nikdy a z vlastní zkušenosti snad všichni víme, že být obklopen nám sympatickými lidmi a věcmi je mnohem lepší, než být v nepřátelském prostředí.
Dokonce mluvil i o jakémsi životním konceptu, o tom, jak si představuje svůj ideální život a jak toho pomalu dosahuje.
“Naslouchám ostatním,…”
V poslední době velmi často opomíjená vlastnost. Ještě se mi nestalo, aby se mi naslouchání někomu vymstilo, ale naopak, to, že jsem neposlouchal, již mnohokrát ano. Snad každý si musí časem uvědomit, že neustálým opakováním toho, co už víte, se nic nenaučíte.
“Ptám se ne přestože, ale protože něco nevím.”
Položit někomu dotaz není ostuda, naopak – dotazovaného tím často i potěšíme. Jakto? Vás by nepotěšilo, kdyby se vás někdo zeptal na něco z oblasti vašeho podnikání?
“Snažím se nemít předsudky.”
Jedná se spíše o obranu sebe sama než o solidaritu k ostatním. Komplexy, předsudky a nenávist člověka časem dohoní a obrátí se proti němu. Navíc jedinec, trpící předsudky, je značně omezen v tom, co může a nemůže dělat – pochutná si islamofob na kebabu a kari? No alespoň zbude více na nás, jak se říká.
“Zkouším svoje nápady.”
Další dnes zanedbávaná činnost – zdá se mi, jako by lidé jen neustále konzumovali a neměli nejmenší snahu přinést něco nového, něco jejich, něco kreativního.
Souvísejíci článek: 3 nejcennější rady, jak v sobě objevit moc uskutečnit své sny
“Trošku i plánuji.”
V tomto případě se jedná spíše o jakési vymyšlení náplně na celý den, jelikož nuda a nicnedělání jsou nejlepšími nositeli a živnou půdou pro smutné a nepříjemné myšlenky či pocity.
“Vybírám, si co řeším a co ne.”
A to, co ne, posílá rovnou k vodě. Je to naprosto fascinující, nikdy předtím mě osobně nenapadlo položit si otázku: “Co se stane, když to udělám? A co se stane, když ne?” a podle toho, jak si na ni odpovím, poté volit, zda danému problému energii věnuji či ne.
Bohužel je jeden článek moc malý prostor na to, abych zde uvedl veškeré rady a moudra, jež mi tento zajímavý člověk předal. Proto jsem jeho poselství rozdělil napůl a můžete se tedy těšit ještě na druhý díl tohoto článku.
www.svetuspesnych.cz
www.svetuspesnych.cz/author/janpilat