9 DŮVODŮ, PROČ SE NAUČIT VYUŽÍVAT HUDBU

9 DŮVODŮ, PROČ SE NAUČIT VYUŽÍVAT HUDBU

Dostupné na: http://www.svetuspesnych.cz/9-duvodu-proc-se-naucit-vyuzivat-hudbu/

Článek je majetkem magazínu Svět úspěšných, jakou autor  a redaktor s ním přímo spolupracuji. Text je zde umístěn s vědomím a souhlasem vedení magazínu.

Dnes a denně se setkáváme s hudbou. Životy některých z nás muzika provází neustále – v metru, po cestě do školy, při učení, při sportu, při práci… Jiní si naopak hudbu užívají jen příležitostně a nebo jí neholdují vůbec. Jedno je však jisté: hudba na nás má vliv.

Může se stát pouhou kulisou, či skutečnou zábavou a zážitkem. Podle přesné definice je hudba “organizovaný systém zvuků”. Což znamená, že hudba může být v podstatě cokoli. Její vnímání je však vždy velice individuální. Mluví se o mnoha faktorech účinků hudby na člověka – povaha, inteligence, emoční rozpoložení a jiné, pravdou však je, že přesně nevíme.

Psychologové rozdělují lidi do několika skupin podle toho, jak je hudba ovlivňuje – někdo vnímá muziku analyticky, rozebírá ji; na jiné zase působí emočně a prožívají změny nálad, či při poslechu hudby rádi asociují a popouštějí uzdu své fantazii. Je třeba ale brát v potaz, že podobné dělení je pouze orientační, a nelze ve většině případů zařadit jedince pouze do určité kategorie vytvořené před staletím, protože naše přístupy k hudbě se velmi často prolínají a mění.

Víme tedy, že hudba na nás působí jak fyzicky, tak psychicky, že ovlivňuje naši kreativitu; schopnost učení; výdrž; fantazii a téměř každý aspekt našeho já. Různé teorie mluví o tom, že náš mozek se pokouší sladit své vlny s vlnami písničky, kterou zrovna posloucháme; jiné se zase odvolávají na aktuální citové, emoční naladění člověka a na to, co aktuálně cítí, zda má hlad, je unavený atd.

V akademických studiích se však v podstatě nepodařilo dokázat nebo přijít na to, proč určitá hudba působí na dva lidi úplně jinak – prokázal se pouze účinek. Vysvětlení nabízí mnoho článků na internetu, avšak většinou se odvolávají na nějaká božstva nebo vyšší síly a proto je nelze brát vážně.

V konečném důsledku však ale ani tolik nezáleží na tom, proč na mne, jako na  jedince, hudba působí určitými způsoby, jako spíše na tom zjistit, jakým způsobem na mne působí. Bohužel zřejmě není jiný způsob, než poslouchat  spousty hudby. Spousta čtenářů má již však hudební pole dávno zmapované a mnoho lidí má dokonce speciálně vytvářené seznamy hudby pro různé příležitosti či nálady.

Osobně zastávám názor, že by si každý sám měl vyrobit “své hudební seznamy”, i kdyby se mělo jednat jen o prozkoumání toho, jakou hudbu se vám vyplatí si pustit, když zrovna čtete nebo pracujete na počítači. Nabízí se možnost jít zjišťovat informace o účincích hudby na člověka, což je dobře a vřele vám to doporučuji, avšak nejlepší je zkoušet muziku přímo sám na sobě, jelikož ji většinou posloucháte při práci nebo v autě sami. Nezbývá tedy, než vypsat několik oblastí, na které má hudba prokazatelně účinky, a kde její pozitivní efekt můžete ještě případně použít.

1. OVLIVŇUJE NAŠI VÝKONNOST

Ne nadarmo mají snad všichni běžci sluchátka, dokonce i u vrcholových sportovců vidíme, jak sundávají sluchátka až těsně před startem. I na mentální výkon má dobře volená hudba pozitivní vliv.

2. MĚNÍ VNÍMÁNÍ PROSTORU A ČASU

Od pradávna lidé používali hudbu jako útěk i jako příjemné trávení času. Asi všichni moc dobře víme, jak nás právě muzika dokáže vytrhnout z reality (vzpomeňte si na koncert vaší oblíbené kapely).

3. ZLEPŠUJE PAMĚŤ A SCHOPNOST UČENÍ

Tento efekt zřejmě souvisí s tím, že hudba ovlivňuje naši výkonnost a výdrž, avšak mnoho pokusů dokazuje pozitivní dopad poslouchání oblíbené hudby při učení.

4. NAVOZUJE POCIT BEZPEČÍ A POHODY

Zrovna tento efekt může být velmi individuální, je ale naprosto přirozené, že se uvolníme při příjemné hudbě, či se cítíme bezpečněji na místě, kde hraje hudba, než tam, kde vládne hrobové ticho.

5. MĚNÍ NÁLADU

Všichni máme své osvědčené písničky, které nás rozveselí, rozesmutní…

6. UVOLŇUJE

… nebo uvolní.

7. DODÁVÁ ENERGII

Motivační hudba je úžasná věc, a i když má každý tu svou, všichni, kdo ji pravidelně používají, vědí, jak užitečná je.

8. INSPIRUJE

Možná hlavně autoři, hudebníci, malíři a jiní umělci znají ten pocit, když posloucháte oblíbené nebo naopak naprosto nové skladby a najednou se vám na mysli zčista jasna zjeví nápad.

9. ZVYŠUJE PRODUKCI ENDORFINŮ – ZPŮSOBUJE ROZJAŘENOST

Ač se jedná o fyzický efekt, u každého člověka vyvolá zvýšenou produkci endorfinů a pocit rozjařenosti rozdílný typ hudby.

www.svetuspesnych.cz

www.svetuspesnych.cz/author/janpilat

 

 

Facebooktwittergoogle_plus

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Facebook IconTwitter IconSledujte na WattpaduSledujte na WattpaduSledujte na Wattpadu